Spłata kredytu po rozwodzie budzi bardzo wiele wątpliwości. Obecnie jest to tym popularniejszy temat, że i rozwody są coraz częstsze. Co jednak dzieje się z kredytem po rozpadzie małżeństwa? Jak się okazuje, obowiązujące prawo może wiele osób w tym względzie zaskoczyć. Przepisy prawne zakładają bowiem to, że wspólnie zaciągnięty przez małżeństwo kredyt nie może ot, tak ustać po jego rozpadzie. Dlatego też zasadniczo przyjmuje się, że nawet wówczas dwoje małżonków zobowiązanych jest do jego solidarnej spłaty. Należy jednak od razu zaznaczyć, że podczas realizowania rozwodu możliwe są pewne odrębne ustalenia, odnośnie tego jak będzie wyglądać spłata. Zasadniczo bowiem bank zwraca największą uwagę po prostu na to, która strona daje mu większą gwarancję, że zaciągnięty kredyt będzie spłacony.
A co zrobić jeśli osoby rozwodzące się posiadały kredyt hipoteczny? Tutaj zasadniczo możliwe są trzy rozwiązania, które polecają eksperci, a mianowicie:
– jeden z kredytobiorców przejmuje spłatę kredytu hipotecznego
– zmiana współkredytobiorcy, która jest szczególnie korzystna w sytuacji, kiedy to zdolność kredytowa wymagana do samodzielnej spłaty jest niewystarczająca
– sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem, co może być często jedynym sensownym wyjściem jeśli nie możemy dojść do porozumienia z byłym małżonkiem
Bez względu jednak na to, którą opcję ostatecznie wybierzemy, to niestety trzeba wiedzieć, że kredyt zawsze będzie trzeba spłacić do samego końca. Widać więc wyraźnie, że żartobliwe powiedzenie o tym, że wspólne kredyty łączą ludzi mocniej niż ślub, ma w sobie bardzo wiele prawdy. Decydując się zatem zawrzeć małżeństwo, należy mieć też świadomość odnośnie tego, jak ewentualny rozwód wpłynie na nasze finanse. Samo prawo również musi zabezpieczać interesy wierzyciela, na które sytuacja osobista kredytobiorców nie może mieć wpływu. Pamiętajmy też, że bez względu na to, czy mamy kredyt z byłym małżonkiem, czy też nie, to zawsze trzeba zaangażować dobrego prawnika. Taki specjalista będzie nam bowiem towarzyszył w trakcie całego przedsięwzięcia i pomoże w ustaleniu odpowiedniej strategii rozwodowej.
Powiązane tematy
Rozmowy o pieniądzach w związku
Czy można ufać pożyczkom na dowód osobisty?
Masz kredyt hipoteczny? Jak się ratować?